تبلیغات
به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش 

به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش - کشف ویروسی که توانایی نابود کردن نیمی از جهان را دارد
کشف ویروسی که توانایی نابود کردن نیمی از جهان را دارد

  • نویسنده: amid gm
  • تاریخ:شنبه 10 دی 1390
  • عنوان موضوع: [cb:post_category_name]


گروهی از ویروس شناسان هلندی با ایجاد تنها پنج جهش ژنتیکی گونه ای از ویروس آنفلوآنزای پرندگان را به دست آوردند که بسیار خطرناک است و در صورت گسترش می تواند بسیار مهلک باشد.

تیمی از دانشمندان به سرپرستی “ران فوشیه” از مرکز پزشکی اراسموس رتردام در هلند به منظور درک بهتر ویروس آنفلوآنزای پرندگان، با ایجاد ۵ جهش ژنتیکی گونه ای از ویروس H5N1 را در آزمایشگاه به دست آوردند که به سرعت در میان موش خرماها منتقل شد.
درحال حاضر آنفلوآنزای ویروس H5N1 به راحتی از انسان به انسان منتقل نمی شود و در جریان اپیدمی دهه ۹۰ تنها ۵۷۰ مورد تائید شده مبتلا به این آنفلوآنزا در ۱۵ کشور ثبت شدند که از این تعداد ۳۳۵ مورد جان باختند.
درحالی که به گفته محققان هلندی، اگر این ۵ جهش ایجاد شود، برپایه یک فرضیه بسیار خطرناک، نسخه جدید ویروس آنفلوآنزای پرندگان قادر خواهد بود نیمی از جمعیت جهان را نابود کند.

این محققان با آزمایش نسل دهم نسخه جهش یافته ویروس H5N1 بر روی موش خرماها نشان دادند که ۵۰ درصد از مدلهای آزمایشگاهی که در تماس با این ویروس قرار گرفتند به آن آلوده شدند.
براساس گزارش وایرد نیوز، از آنجا که سیستم ایمنی موش خرما به طرز قابل توجهی شبیه به سیستم ایمنی انسان است، بنابراین تاثیری که این نمونه جهش یافته ویروس آنفلوآنزای پرندگان بر روی این مدلهای آزمایشگاهی گذاشته است می تواند جمعیتهای انسانی را هم تهدید کند.
این خبر در شرایطی منتشر شد که بسیاری از دانشمندان خواهان آن شده اند که دانشمندان هلندی جزئیات دقیق تحقیقات خود از جمله چگونگی ایجاد این ویروس اصلاح ژنتیکی شده را به دلیل جلوگیری از ایجاد ترس در میان مردم فاش نکنند.
اخرین مطالب