تبلیغات
به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش 

به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش - سریع‌ترین توفان كیهانی اندازه‌گیری شد
سریع‌ترین توفان كیهانی اندازه‌گیری شد

  • نویسنده: amid gm
  • تاریخ:شنبه 6 اسفند 1390
  • عنوان موضوع: [cb:post_category_name]

چاپ فرستادن به ایمیل

دانشمندان ناسا موفق شدند سریع‌ترین توفان‌های كیهانی با سرعت 32 میلیون كیلومتر را در سیاه چاله اندازه‌گیری كنند.

دانشمندان رصدخانه پرتو ایكس چاندرا، زمان وقوع توفان‌های عظیم در سیاه چاله را در سال 2011 تخمین زده بودند. سیاه چاله جرم ستاره‌ای IGR J17091-3624 انرژی این ابر توفان كیهانی را تأمین كرده است.

 

سیاه چاله جرم ستاره‌ای IGR J17091-3624 در مركز برآمدگی كهكشان راه شیری و در فاصله 28 هزار سال نوری با زمین قرار دارد. این سیاه چاله یك سیستم دوتایی است كه در آن یك ستاره خورشید مانند، دور یك سیاه چاله قرار گرفته است.

 

بر اساس اندازه‌گیری‌های صورت گرفته، سریع‌ترین توفان كیهانی 32 میلیون كیلومتر در ساعت یا در حدود سه درصد سرعت نور بود كه این سرعت 10 برابر سریع‌تر از بادهایی است كه تا كنون در سیاه‌چاله‌های جرم‌ستاره‌ای به ثبت رسیده است.

 

«اشلی كینگ» محقق دانشگاه میشیگان تأكید می‌كند: به هیچ عنوان انتظار وقوع چنین بادهای پرقدرتی در سیاه چاله‌ها را نداشتیم؛ سرعت این بادها معادل رده پنج توفان‌های عظیم كیهانی هستند.

 

این ابر توفان یكی از سریع‌ترین بادهایی است كه توسط سیاه چاله‌های پرجرم ایجاد شده و مورد اندازه‌گیری قرار گرفته‌اند.

 

محققان همچنین دریافتند: ابرتوفان كه از یك دیسك گاز در اطراف سیاه چاله می‌آید، ممكن است باعث انفجار مواد مختلفی در فضا شود. برخلاف توفان‌های روی زمین، ابرتوفان این سیاه چاله در جهات مختلف در فضا می‌وزید.

 

سیاه چاله جرم ستاره‌ای با متلاشی شدن یك ستاره عظیم به وجود می‌آید و حجمی معادل پنج تا 10 برابر خورشید دارد. سیاه چاله‌های پرجرم در قلب تمام كهكشان‌ها از جمله كهكشان راه شیری قرار دارند.

 

اندازه‌گیری بادهای پرقدرت سیاه چاله‌ها به محققان برای شناخت بهتر رفتار این اجرام كیهانی مرموز كمك می‌كند.
اخرین مطالب