تبلیغات
به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش 

به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش - كشف ابرسیاه چاله‌ها در جهان اولیه
كشف ابرسیاه چاله‌ها در جهان اولیه

  • نویسنده: amid gm
  • تاریخ:سه شنبه 9 اسفند 1390
  • عنوان موضوع: [cb:post_category_name]ستاره‌شناسان با استفاده از اشعه ایكس به وجود ابرسیاه چاله‌ها در جهان اولیه پی بردند.

مركز فضایی مارشال ناسا در مطالعه‌ای نشان داد كه سیاه چاله‌های جدید همزمان با رشد كهكشان‌های میزبان خیلی سریع‌تر از آنچه در گذشته تصور می‌شد، افزایش می‌یابد.

 

ستاره‌شناسان با تركیب تصاویر مادون قرمز و نوری عمیق به دست آمده از تلسكوپ فضایی هابل و اطلاعات به دست آمده از مركز فضایی مارشال این امكان را یافته‌اند تا به بررسی سیاه‌چاله‌ها زمانی كه جهان بین 800 تا 950 میلیون سال داشته است، بپردازند.

 

"ازكوییل تریستر" نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تاكنون ایده‌ای از اینكه سیاه چاله‌ها در كهكشان‌های اولیه وجود داشته‌اند یا به چه دلیل این سیاه‌چاله‌ها وجود داشته‌اند، نداریم اما در حال حاضر می‌دانیم كه آن‌ها وجود دارند و به سرعت در حال رشد هستند.

 

مشاهدات نشان می‌دهد كه بین 30 تا 100 درصد كهكشان‌های دور دارای ابر سیاه چاله‌ هستند. با رصد قسمت كوچكی از آسمان برآورد شده است كه حداقل 30 میلیون ابر سیاه چاله در جهان اولیه وجود داشته است.

 

"كوین اسكاوینبكی" از دانشگاه ییل اظهار داشت: گروه جدیدی از ریزسیاه چاله‌ها كشف شده است و معتقدیم این ریز سیاه چاله‌ها به میزان حدود صد یا هزار رشد خواهند كرد و سرانجام شبیه ابر سیاه چاله هایی می‌شوند كه ما امروز بعد از 13 میلیون سال آنها را رصد كردیم.

 

همچنین پیش‌بینی شده است كه ریز سیاه چاله‌هایی در جهان اولیه وجود داشته اما هنوز رصد نشده است.

 

از آنجایی كه این سیاه چاله‌ها با ابرهای غلیظی از گاز و غبار پوشیده شده است، غالبا با تلسكوپ‌های نوری نمی‌توان آنها را رصد كرد اما با اشعه ایكس قوی می‌توان به این پوشش نفوذ كرد.

 

فیزیكدانانی كه به مطالعه سیاه چاله‌ها می‌پردازند درصدد هستند تا بدانند كه این ابر سیاه چاله‌ها چگونه شكل گرفته و رشد یافته‌اند. اگرچه شواهدی مبنی بر رشد همانند سیاه چاله‌ها و كهكشان‌ها در مسافت‌های نزدیكتری به اثبات رسیده، نتایج جدید نشان می‌دهد كه این ارتباط پیش‌تر از آنچه تصور می‌شده آغاز شده است.

 

این طور گفته می‌شود كه سیاه چاله‌های اولیه نقش حائز اهمیتی در از میان برداشتن هیدروژن ابرهای كیهانی خنثی داشته كه با كاهش دما بعد از انفجار بزرگ در جهان اولیه پخش می‌شده است.
اخرین مطالب