تبلیغات
به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش 

به طراوت و شهامت یک سیب زندگی کنید. دانش - شبیه‌ترین سیاره به زمین كشف شد
شبیه‌ترین سیاره به زمین كشف شد

  • نویسنده: amid gm
  • تاریخ:دوشنبه 29 اسفند 1390
  • عنوان موضوع: [cb:post_category_name]

ثبت ركورد جدید

دانشمندان موفق به كشف سیاره‌ای شدند كه شبیه‌ترین محیط به زمین در بین شبیه‌ترین‌ها تا كنون بوده و احتمال وجود حیات در آن بالاست.

سیاره گلیزه 581g كه در فاصله 198 تریلیون كیلومتری قرار داشته، در یك فاصله مناسب از ستاره میزبان خود چرخیده كه به گفته ناسا، آن را به یك محیط قابل سكونت تبدیل می‌كند.

این پژوهش كه محصول بیش از یك دهه رصد تلسكوپ كك در هاوایی است، نشان می‌دهد این سیاره در سطح خود از آب مایع برخوردار است.

این موضوع، گلیزه 581g را در صدر گروه سیارات و قمرهایی كه شبیه به زمین محسوب می‌شوند، قرار می‌دهد.

با در نظر گرفتن رتبه 1.0سیاره زمین در شاخص مطابقت با زمین، گلیزه 581g كه در صورت فلكی ترازو قرار دارد، از امتیاز 0.89 برخوردار بوده كه آن را از سیاره مریخ 0.7 امتیازی پیش می‌اندازد.

این در حالیست كه به عقیده كارشناسان آمریكایی، تیتان، قمر سیاره زحل هنوز بر اساس شرایط سطحی این جسم و امكان واكنش‌های شیمیایی حیاتی در آن، در نزدیكترین شرایط به زمین برای امكان وجود حیات برخوردار است.

این یافته‌های جدید مبتنی بر 11 سال رصد سیاره كوتوله قرمز گلیزه 581 با تلسكوپ كك توسط محققان دانشگاه كالیفرنیا در سانتا كروز و موسسه کارنگی در واشنگتن هستند.

بر اساس این پژوهش كه در مجله Astrophysical منتشر شده، امكان وجود سیارات دیگر با این شرایط بسیار زیاد است.

همچنین این مقاله از كشف دو سیاره جدید در اطراف ستاره گلیزه 581 پرده برداشته كه تعداد سیارات شناخته شده اطراف آن را به شش می‌رساند.سیارات این منظومه مانند منظومه شمسی از مدارهای تقریبا مدور برخوردارند.

جرم سیاره گلیزه 581g بین سه تا چهار برابر زمین بوده و گردش آن به دور ستاره‌اش كمتر از 37 روز طول می‌كشد. این جرم نشان دهنده احتمال سنگی بودن این سیاره با یك سطح معین و گرانش كافی برای وجود یك جو است.

پیش از این دو سیاره در اطراف ستاره گلیزه 581 و در لبه منطقه قابل سكونت شناسایی شده بودند كه از جوی با دمای مناسب برای وجود آب مایع برخوردار هستند؛ اما سیاره گلیزه 581g كاملا در مركز منطقه قابل سكونت قرار گرفته است.

این سیاره به طور كشندی به ستاره خود پیوند داشته، بدین معنی كه یك سمت آن همیشه رو به ستاره و در روز بوده، در حالیكه سوی دیگر آن در تاریكی مداوم است.

به گفته دانشمندان، قابل سكونت‌ترین بخش این سیاره احتمالا در مرز بین نور و سایه قرار می‌گیرد.

بنا بر گزارش متخصصان، در حال حاضر بیش از 700 سیاره فراخورشیدی شناسایی شده‌اند، اما تنها تعداد محدودی از آنها در منطقه قابل سكونت قرار دارند.

دانشمندان بر این باورند كه محدود كردن تحقیقات حیات خارج از محیط زمین به سیارات شبیه به زمین می‌تواند مانع از شناسایی احتمالات دیگر مرتبط با حیات بیگانه شود.

 
اخرین مطالب